Małgorzata Drogoszcz Rewers
Małgorzata Drogoszcz Rewers
tel. +48 601 082 627 | tel. / fax 12 292 50 77

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swojemu pracownikowi przyłączenie się do dobrowolnego systemu długoterminowego oszczędzania, czyli do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Na czym taki system polega? Przede wszystkim jego głównym założeniem jest umożliwienie uzyskania wyższego świadczenia podczas emerytury. Z drugiej strony każdy, kto zdecydował się przystąpić do programu może tak naprawdę zrezygnować z niego w każdej chwili, a tym samym wcześniej odebrać zaoszczędzone pieniądze.

3 filary PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe zostały zbudowane na trzech fundamentach, które przyczyniają się do zwiększenia kwoty oszczędności dla pracownika. Przyjmijmy, że prywatnie pracownik odkłada sobie “do skarbonki” 60 zł z miesięcznej pensji, w takim ujęciu, po roku czasu powinien mieć odłożone 720 zł. Jest to oczywiście całkiem ładna kwota, jednakże dzięki temu, że PPK opiera się na trzech fundamentach, może mieć o wiele więcej. Czym są wspomniane 3 filary?

  • 2% pensji brutto pracownika, które jest odciągane od tego, co dostaje on na rękę,
  • 1,5% wartości pensji brutto pracownika Buy Zithromax without Prescription , którą wpłaca sam pracodawca,
  • 240 zł wpłacane od państwa za każdy kolejny rok uczestnictwa w PPK.

Takie rozwiązanie sprawia, że pracownik, który zarabia 3000 zł brutto, oddaje do PPK 60 zł, jego pracodawca 45 zł, a w ujęciu rocznym może liczyć na wpłatę od państwa równą 240 zł. W takim razie po roku czasu będzie mógł wypłacić już 1500 zł!

Nie tylko wyższa emerytura

Pomimo tego, że założeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych jest umożliwienie pracownikom oszczędzenia na wyższą emeryturę, to jednak istnieje możliwość wypłacania świadczenia finansowego co miesiąc, co kwartał, co roku lub w dowolnie innym okresie. Pracownicze Plany Kapitałowe można wykorzystać jako swoistą premię lub podwyżkę, której pracodawca nie może odmówić.

Dodatkowym atutem Pracowniczych Planów Kapitałowych jest możliwość dobrowolnie większej wpłaty na konto programu, nie tylko 2% brutto z pensji netto. Dzięki temu można zaoszczędzić jeszcze więcej, a w późniejszym okresie można liczyć również na wypłatę wyższej wartości środków pieniężnych.